Yakın Doğu’lu Olmak İçin 10 Neden

Hangi üniversiteyi neden tercih edeceksin? İyi düşündün mü? Hayatına ve geleceğine ne katacak? İşte sana Yakın Doğu’lu olman için 10 neden….

Koronavirüsten arınan sağlıklı bir liman haline gelen KKTC, sağladığı güvenlik, sakinlik, tarihi doku ve çok kültürlü yapısıyla sizin için dünyaya bir kapı açıyor. Yakın Doğu Üniversitesi ise 32 yıllık geleneği ile, bir eğitim adasına dönüşen KKTC üniversiteleri arasında ulu bir çınar gibi yükseliyor. Hastaneleri, müzeleri, uluslararası akreditasyonları, bünyesindeki mühendislerin geliştirdiği KKTC’nin ilk yerli elektrik otomobili GÜNSEL gibi dev projeleri ile Yakın Doğu Üniversitesi, Times Higher Education’ın “2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması” listesinde, eğitim kalitesi alanında dünyada ilk 200 üniversite arasında, Türkiye’de 2’nci ve KKTC’de 1’inci sırada yer alıyor.

Üniversite hayatını Yakın Doğu Üniversitesi ve KKTC’de geçirmenin ayrıcalıkları saymakla bitmez. Yine de KKTC ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde okumak için 10 nedeni sizin için sıralamaya çalıştık. Doğru bir tercihle Ada’ya ayak bastığınızda kendi listenizi oluşturmanız için her zaman yanınızda olacağız.
Unutmayın bizim tercihimiz sizsiniz!

YKS’de başarılar diliyoruz…

 1. Sağlık Adası!
  2020’nin en önemli gündemi haline gelen COVID 19 pandemisi devam ediyor. 17 Nisan’dan bugüne, yaklaşık iki aydır, hiç vaka görülmeyen KKTC bu alanda dünyanın en özel ülkesi. KKTC, dünyada gündem olan bu başarısıyla koronavirüs salgınını en hızlı yenen ülke. KKTC’yi tercih ederek koronavirüs açısından dünyanın en güvenli ülkesinde eğitim alabilirsiniz!

   

 2. Yakın Doğu Yanınızda!
  Yakın Doğu Üniversitesi, COVID 19 salgının yarattığı ekonomik zorluklarla mücadelede öğrencileri ve ebeveynlerinin yanında! 2020-2021 eğitim döneminde eğitim ve yurt ücretlerinde artış yapılmadı… Öğrencilerimiz 2019-2020 eğitim döneminin fiyatlarından yararlanacak.

   

 3. Dünyaya Denk…
  Sadece akademik olarak değil sosyal olarak da dünya vatandaşı mezunlar vermeyi hedefleyen Yakın Doğu Üniversitesi, başta Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) olmak üzere, tıp, mühendislik, eczacılık, mimarlık gibi alanlarda birçok uluslararası birliğe tam akreditedir. Yakın Doğu Üniversitesi diploması Türkiye’den Avrupa’ya kadar dünyanın her yerinde denkliğe sahip. Diğer yandan 134 ülkeden öğrenci farklı branşlarda eğitim almak için Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih ediyor. Bu kültürel zenginlik içinde her öğrenci dünyaya farklı gözlerle bakabilme, kültürel değerleri tanıma ve ömür boyu sürecek kıtalararası dostluklar kurma fırsatını yakalıyor.

   

 4. Bizim Tercihimiz Sizsiniz!
  Yakın Doğu Üniversitesi, ÖSYM kılavuzunda bulunan bölümlere %100, %50, %25 oranlarında burs veriyor. Burslu programları tercih edip ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler kazandıkları burs oranı ile üniversiteye kayıt yaptırıyor. Ayrıca, İlahiyat Fakültesine yerleşen tüm öğrencilere %100 burs veriliyor. Yakın Doğu Üniversitesinin çeşitli programlarını ilk üç sıradan tercih edip yerleşen öğrenciler ise tercih edecekleri programa göre %75 tercih bursuna hak kazanıyor.

   

 5. Uygulamanın Gücü
  Yakın Doğu Üniversitesi’nde uygulama, eğitimin gücünü aldığı en önemli kaynaklardan biridir. Üstelik bu uygulamalar “yapıyormuş gibi” değil, iş dünyasına entegre bir şekilde hayata geçer. Bunun en önemli örneği olarak KKTC’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’i gösterebiliriz. Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle geliştirdiği GÜNSEL’le birlikte, Yakın Doğu Üniversitesi’nde eğitim alan başta “otomotiv mühendisliği” ve “otomotiv teknolojisi” olmak üzere elektrik-elektronik, makine, bilgisayar, bilişim sistemleri, yazılım mühendislikleri öğrencileri, öğrendikleri bilgileri uygulayarak, eğitimi ve tecrübeyi aynı anda edinme şansı yakalar. Mezun olduklarında doğrudan çalışma olanağı ile otomotiv endüstrisindeki yerlerini alırlar. Ekonomi, işletme, pazarlama bölümlerinde eğitim gören öğrenciler de GÜNSEL’in şirket yapısında tecrübe edinme şansına sahip.

   

 6. Sağlınız için!
  Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, sadece KKTC’nin değil bölgenin en donanımlı hastanelerinden biri olarak 10 yıldır hizmette. SGK kapsamındaki üniversite öğrencilerimiz de hastanemizden ücretsiz hizmet alabiliyor. Diğer yandan tıp, hemşirelik ve sağlık bilimleri fakültelerimizde eğitim gören öğrencilerimiz 10 yılda 1,2 milyon hasta kabul eden ve 30 bine yakın ameliyat gerçekleştirilen hastanemizde aldıkları uygulamalı eğitimle mesleklerine hazır bir şekilde mezun oluyor. Kampüsümüzde kurulu Diş Hastanesi ve Hayvan Hastanesi ise aynı şekilde alan öğrencilerimizin mesleki eğitimleri için önemli bir fırsat yaratıyor.

   

 7. Burası Kıbrıs; Uçaman, kaçaman!
  İşte adanın kendine özgü en güzel yerel ifadelerinden biri: “Uçaman, kaçaman”. KKTC’nin dünya üzerindeki en güvenli ülkelerden biri olduğunu anlatmak için kullanılıyor bu ifade. Gerçekten de KKTC'de son derece düşük suç oranları ile 7/24 güvenli bir yaşam bulacağınız garanti! İklimin ve ada coğrafyasının etkisi olsa gerek Kıbrıs insanı son derece rahattır. Kaos, katlanılamazdır onlar için. Adaya yerleşen herkes de kısa sürede bu kültüre uyum sağlar.

   

 8. Alice buralarda bir yerde olmalı!
  Alice’in Harikalar Diyarı kadar “fantastik” olduğunu iddia edemeyiz belki, ama öğrencilik hayatı için en doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz! KKTC’nin “Cittaslow" (sakin şehir) özellikleri taşıması; doğal hayatı, yerel kimliğini ve özelliklerini koruması yaşam kalitesini artıyor. Adada trafik yok, haliyle günlük bir stres kaynağı da yok. En uzak mesafe 3 saat. Belli başlı şehirler ise birbirine yarım saat uzaklıkta. Mesela Lefkoşa'da yaşıyorsanız dersten çıkıp soluğu Girne'de ya da Gazimağusa’da denizde alabilirsiniz. Ayrıca KKTC'de okumak İstanbul gibi büyükşehirlere kıyasla çok daha ekonomik. Ev kiraları neredeyse yarı yarıya daha ucuz. Üstelik üniversitelerin kampüs yurtlarından da daha ekonomik koşullarda yararlanmanız mümkün.

   

 9. Kampüs Adası
  Malum, bir üniversitenin olmazsa olmazı kampüs yaşamı! Bu yaşamın tadı da KKTC üniversitelerinde bir başka… Doğayla iç içe, güvenli, temiz ve kültürel zenginlik barındıran kampüslerde sanatın farklı renkleri, sporun coşkusu ve bazen de sessizliğin huzuru sizi bekliyor olacak. Üstelik 134 ülkeden gelen ve farklı meslekleri seçmiş binlerce arkadaşınız ile aynı kampüste aynı hayatı paylaşma şansı bulacaksınız.

   

 10. Kendi krallığınızı kurmaya hazır mısınız?
  Size bir iyi, bir de daha iyi haberimiz var! İyi haber; üniversite hayatınızı ailenizden ayrı başka bir şehirde geçirmeye karar verdiyseniz kendi krallığınızı ilan etmeye hazırlanabilirsiniz. Kendi hayatınızın sorumluluğunu alıp “birey olma” yolunda büyük bir adım atıyorsunuz… Daha iyi habere gelince; bu ‘level’ sandığınız kadar zor olmayabilir. Kıbrıs adasının özgür ve bir o kadar güvenli ikliminde, üniversitelerin rehberliğinde bu yolu keyifle yürüyebilirsiniz. Öğrenci birliklerine üye olup ileride meslektaşınız olacak farklı ülkelerdeki öğrencilerle şimdiden zengin bir network oluşturabilirsiniz. Ya da öğrenci değişim programları ile yeni dünyalara açılabilirsiniz. Belki de olduğunuz yerde sosyal sorumluluk projelerinde yer alıp lider rolünüzü güçlendirebilir ya da bir üniversite takımının parçası olup üniversiteler liginde boy gösterebilirsiniz. Hepsi sizin elinizde!

Yüzde 100'e varan burs olanakları hakkında bilgi almak için lütfen formu doldurunuz...